Péče o dřevo

Dřevo je živý materiál, který citlivě reaguje na klimatické změny, při styku s vodou pracuje
a je snadno napadnutelný škodlivými organismy. Jeho předčasnému stárnutí a následné destrukci zabrání jedině dobře zvolená povrchová úprava.

U povrchové ochrany dřeva lidé již po generace věří v účinek přírodních olejů a vosků, které zvýrazňují přirozenou barvu a kresbu dřeva. Používané přípravky jsou zpravidla na bázi rostlinných olejů a včelího vosku a patří k velice žádaným.

Přírodní oleje
Přírodní oleje jsou nejlepší ekologickou volbou zdravého ošetření veškerých dřevěných povrchů, zejména těch s větší objemovou roztažností. Oleje pronikají hluboko do dřeva, chrání ho zevnitř a eliminují vznik trhlinek, do kterých může vnikat voda narušující pak dřevěný povrch. Oleje navíc nepraskají, neodlupují se, snadno se renovují a zvyšují odolnost dřeva nejen proti vlhkosti, ale i špíně. Jeho povrch však zcela neuzavřou, takže může dýchat. Každé napuštění olejem navíc vyzdvihne krásu dřeva.

Životnost povrchové úpravy 

Životnost ovlivňuje poloha a charakter dřevěné plochy. Jelikož se počasí neustále mění, dřevo předčasně stárne a opotřebovává se. K zatěžovaným venkovním plochám patří dřevěné fasády, pergoly nebo ploty, nejvíce namáhané jsou však terasy. Drží se na nich srážková voda, sníh, led a přímé sluneční záření na ně dopadá pod téměř kolmým úhlem. K jejich ošetření jsou vhodné oleje, které netvoří tzv. film. Během sezony se olej vlivem počasí z povrchu terasy pomalu odstraňuje, díky čemuž může docházet k šednutí dřeva. Proto se u takto namáhaných ploch doporučuje opakovat ošetření jednou až dvakrát za rok, když více či méně změní jeho barevný odstín. Nadto se oleje snadno aplikují - nechávají se vsáknout a jejich přebytek se setře. Někdy se do olejů přidávají urychlovače vytvrzování, s nimiž olej po aplikaci dříve vytvrdne. Některé přírodní oleje jsou kombinované s voskem, často se využívají také různé směsi několika přírodních olejů. 

Vlastní nátěr
Před nátěrem musí být dřevo suché. Důležitá je teplota a vlhkost prostředí, kde se nátěr aplikuje. Olej se nanáší štětcem, ideálně hodně hustým, který dokáže zapracovat olejový nátěr do dřeva. Na rovné plochy se používá váleček z mikrovlákna, který nezanechává uvolněné chlupy a žmolky. Nátěry by měly být alespoň tři, každý následný aplikujte ale až po dobrém zaschnutí předchozího. Delšími časovými intervaly mezi nátěry dosáhnete lepší ochrany dřeva. Hlubšího proniknutí oleje do dřeva docílíte jeho zředěním - ředí se hlavně první nátěr. Pro tmavší barvu nenechávejte na dřevěném povrchu jednu silnou vrstvu, ale zopakujte více nátěrů. První obnovení nátěru je vhodné po roce, další pak po dvou až pěti letech, záleží na druhu oleje a povětrnostních podmínkách. K vymývání štětců je vhodný terpentýn. Pokud chcete zašedlou dřevěnou plochu tzv. revitalizovat, je nutné ji nejprve očistit kartáčem a omýt účinným čisticím prostředkem. Čističe dřeva se aplikují houbou nebo štětcem a po 15 minutách se opláchnou. Zešedlé dřevo je dobré před úpravou olejem natřít tzv. odšeďovačem. Přípravek nechte působit 30 minut a následně ho důkladně opláchněte. Dřevěný povrch pak ponechte minimálně 12 hodin vysychat. Na takto připravené dřevo nanášejte štětcem olej. Nevsáknuté olejové přebytky setřete.

Ochranné vosky

Vosky k ochraně dřeva se využívají zejména v interiéru. Venku je proto nutné sáhnout po vosku určeném na exteriérové dřevo. Na trhu najdete i speciální vosky na roubené stavby, které jsou použitelné v interiéru i exteriéru.


Přírodní oleje pronikají přímo do dřeva, díky čemuž ho chrání i zevnitř, ale neuzavírají ho, takže může volně dýchat. Navíc nepraskají a neodlupují se a snadno se aplikují a renovují. 


Péče o prkénka a podnosy ze Světa Fošen

  • Po obdržení objednávky balíček ihned rozbalte. Dřevěná prkénka mají přirozenou vlhkost a jsou balená do krabice s dřevitou "vlnou" a finálně do nepropustné fólie, která zabraňuje poškození balíčku.
  • Prkénko je vysušeno a napuštěno lněným olejem (který je nezávadný) nebo je ponecháno přírodní (raw). V případě potřeby můžete přetřít olivovým olejem a nechat kvalitně vyschnout.
  • Prkénko nevystavujte přímému slunci, může dále vysychat a praskat.
  • Prkénka nemyjte v myčce. Stačí pouze umýt ve vodě nebo otřít vlhkým hadříkem a nechat přirozeně uschnout.
  • Prkénko by mělo být skladováno na suchém místě, jinak může chytnout (ze vzduchu) plíseň.


Péče o ŠPALKY ze Světa Fošen

  • Po obdržení balíku se špalkem ho ihned rozbalte.
  • Špalky jsou sušeny horkou párou ve speciální sušičce, nicméně vzhledem k tloušťce dřeva budou stále obsahovat "zbytkovou" přirozenou vlhkost.
  • Špalky podkládáme podložkami, aby nestály přímo na zemi. Doporučujeme, abyste je případně ještě podložili a zvýšili tak mezeru mezi zemí a špalkem.
  • Špalek umístěte ideálně na suchou podlahu/suché místo, aby okolo přirozeně proudil vzduch.
  • Díky sušení jsou špalky zbaveny "nezvaných návštěvníků" a hmyzu. Tedy nemělo by se stát, že ze špalku "něco" vyleze. Nicméně dírky a tunýlky po hmyzu ve dřevě zůstanou, není to na závadu.
  • Špalek je neošetřený - přírodní (raw). V případě potřeby je možné ošetřit přírodním olejem (ztmavne) nebo natřít bezbarvou lazurou na dřevo.


..